Горнобрезнишки манастир „Св. пророк Илия“

Местоположение на манастира:

Горнобрезнишкият манастир се намира до едноименното село, на 5 км. от гр. Кресна, на 27 км. от гр.Сандански и на 34 км. от Благоевград. От комплекса се открива прекрасна гледка към селото, хълмовете на Малашевската планина и пиринския първенец Вихрен.

Транспорт:

Манастира Св. пророк Илия се намира на 1200 м. от с. Горна Брезница, свързан чрез асфалтов път. До самото село се стига по 5 кл. асфалтов път от гр. Кресна /отбивка вдясно в началото на гр. Кресна, ако патувате по път Е79, посока София – Кулата. Следвайте табелите показащи пътя към манастира, първата от които е на главния път Е79.

История на манастира:

Горнобрезнешкият манастир е основан през 1992г., като на мястото на сегашния манастир в миналото е имало друг девически, разрушен по време на османското владичество. Непосредствено до манастира се намира аязмото, където според легендата, овчар от близкото село е намерил изложената в храма икона на св. Илия, смятана от монасите за чудотворна. По време на строежа на новия храм, осветен на 6 май 2004г., са били открити фрагменти от тракийски глинени съдове, които са изложени в църквата.

Архитектура и текущо състояние:

Днес Горнобрезнешкият манастир е действащ и се състои от монашеско крило, църква и камбанария. Новата църква е построена през 2004г.

Настаняване в манастира:

Горнобрезнишкият манастир разполага с три стаи с по три легла за гости. Храна не се предлага, но в близкото село Горна Брезница има няколко заведения за тази цел. Непосредствено до портите на манастира е издигната голяма камина, която може да се ползва от посетителите.

Контакти на манастира :

Официален сайт на манастира

Интересни места за посещения в района:

Това е кръст – паметник, изграден върху най-високата част на местността Плоски – Борованов чукар.Това е едно от новите свети места в землището на с. Горна Брезница.
И това боголюбно и човеколюбиво дело е сътворено от ктитора Григор Борисов Митрев.Кръста, който с височината си от 13 м., ширина 6 м. и тегло от 5 тона, се откроява над околността.
Освещаването на кръста е изпълнено от блаженопочиналия неврокопския митрополит Пимен, отец Румен Калайджиев, енорийски свещеник Илия Костадинов от с. Горна Брезница. Кръстът-паметник се вижда добре от пътуващите по ж.п. линията и първокласния път София – Кулата, от Пиринските хълмове и гр. Кресна

Posted in Без категория